פזילה (Squint, Strabismus)

מצב שבו העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה, כך שעין אחת מופנית פנימה או החוצה.
להלן מספר מונחים שמתארים פזילה:

  • אזוטרופיה (פזילה כלפי פנים Esotropia – crossed eyes). מצב העיניים פונות פנימה כל הזמן.
  • אקזוטרופיה (פזילה כלפי חוץ Exotropia – walled eyes ). מצב שבו העיניים פונות החוצה כל הזמן.
  • אזופוריה / אקזופוריה (Esophoria / Exophoria): פוריה הוא מצב שבו העיניים אינן ישרות רק חלק מהזמן, בדרך כלל במצבי לחץ, מחלה, עייפות או כאשר ישנה הפרעה לראיה הדו עינית (למשל בכיסוי של אחת העיניים).

בדיקת פזילה בתינוקות:
באחוז גדול מהתינוקות קיימת התופעה של פזילה סביב הלידה, שנעלמת במהלך החודשים הראשונים לחיים. דרך מהירה לבדוק פזילה בתינוקות, מתבצעת על-ידי הארה של העיניים ע"י פנס בעל אלומה קטנה, והסתכלות על רפלקס האור שמוחזר מהקרנית. במצב שבו העיניים ישרות, רפלקס האור המתקבל מהקרנית נמצא במרכז האישון בשתי העיניים.

פזילה מדומה / פזילת חן (Pseudostrabismus):
מצב דמוי פזילה כלפי פנים, שנוצר כתוצאה מקפלי העור שבצידי האף (epicanthal folds), שנראים בהרבה מהילודים ובאסיאתיים. בהסתכלות על התינוק, איזור הלחמית הלבן בצד הפנימי של העיניים הוא קטן, מה שיוצר את התחושה שהילד פוזל כלפי פנים. אולם בבדיקת עיניים מדוקדקת, רפלקס האור מהקרנית מתקבל במרכז האישון, ולמעשה לא קיימת פזילה אמיתית. עם גדילת התינוק ויצירת גשר אף בולט יותר, נעלמים גם ה Epicanthal folds, ופזילת החן נעלמת.

פזילה כגורם לאמבליופיה (עין עצלה):
ילד שפוזל בעין אחת, ידכא את הראיה בעין הפוזלת, על מנת להימנע מראיה כפולה. אולם, אליה וקוץ בה: דיכוי העין הפוזלת גורם ליצירת עין עצלה, וירידה קבועה בחדות הראיה. אצל מבוגרים לא קיימת היכולת ליצור דיכוי של הראיה בעין פוזלת, ולכן פזילה נרכשת בחיים הבוגרים, כתוצאה משיתוק או חבלה, יגרום לכפילות ראיה קבועה.

טיפולי פזילה:
הטיפול בתינוק עם פזילה כולל תיקון רפרקציה על ידי משקפיים, טיפול בעין עצלה על ידי סגירות או טיפות מטשטשות לעין הטובה וניתוח לתיקון הפזילה. הרבה מקרי פזילה יסתדרו ע"י אמצעים אילו בלבד. במקרים בהם יש צורך בניתוח פזילה, הניתוח כולל חיזוק או החלשה של השרירים שמחוברים אל גלגל העין. ניתוח פזילה איננו קשה טכנית, אבל יש צורך בניסיון ניתוחי ובמדידות מדויקות לפני הניתוח, על מנת לקבוע את מידת חיזוק או החלשת השריר בזמן הניתוח. מטרת ניתוח הפזילה הוא ליצור יישור של העיניים במבט קדימה ובקריאה. אף ניתוח לא יכול לתקן את הבעיה הבסיסית של השרירים, שבגינה התרחשה הפזילה, ולכן ניתן לצפות ליישור של העיניים במבטים השימושים והחשובים, אולם לא בכל כיווני המבט.

image4

שאלות ותשובות

‎מצב שבו העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה, כך שעין אחת מופנית פנימה או החוצה.
‎להלן מספר מונחים שמתארים פזילה:

  1. ‎ אזוטרופיה (פזילה כלפי פנים Esotropia – crossed eyes). מצב העיניים פונות פנימה כל הזמן.
  2. ‎ אקזוטרופיה (פזילה כלפי חוץ Exotropia – walled eyes ). מצב שבו העיניים פונות החוצה כל הזמן.
  3. ‎ אזופוריה / אקזופוריה (Esophoria / Exophoria): פוריה הוא מצב שבו העיניים אינן ישרות רק חלק מהזמן, בדרך כלל במצבי לחץ, מחלה, עייפות או כאשר ישנה הפרעה לראיה הדו עינית (למשל בכיסוי של אחת העיניים).
‎באחוז גדול מהתינוקות קיימת התופעה של פזילה סביב הלידה, שנעלמת במהלך החודשים הראשונים לחיים. דרך מהירה לבדוק פזילה בתינוקות, מתבצעת על-ידי הארה של העיניים ע"י פנס בעל אלומה קטנה, והסתכלות על רפלקס האור שמוחזר מהקרנית. במצב שבו העיניים ישרות, רפלקס האור המתקבל מהקרנית נמצא במרכז האישון בשתי העיניים.
‎‎מצב דמוי פזילה כלפי פנים, שנוצר כתוצאה מקפלי העור שבצידי האף (epicanthal folds), שנראים בהרבה מהילודים ובאסיאתיים. בהסתכלות על התינוק, איזור הלחמית הלבן בצד הפנימי של העיניים הוא קטן, מה שיוצר את התחושה שהילד פוזל כלפי פנים. אולם בבדיקת עיניים מדוקדקת, רפלקס האור מהקרנית מתקבל במרכז האישון, ולמעשה לא קיימת פזילה אמיתית. עם גדילת התינוק ויצירת גשר אף בולט יותר, נעלמים גם ה Epicanthal folds, ופזילת החן נעלמת.

 

קישורים