הקרן לפיתוח מרכז רפואי העמק
צעיר מהצפון איבד את הראייה בעין בעקבות מוט ברזל שנפל עליו
לאחר סדרת ניתוחים מורכבים הצליחו רופאי מחלקת עיניים במרכז רפואי העמק לשמר את עינו

לאחרונה נערכו ניתוחים מורכבים ומסובכים לשימור עינו של צעיר מהצפון לאחר שכמעט איבד את העין כתוצאה מתאונה קשה בבית שהסתיימה בחבלה קשה בעצמות הפנים והראש.
צעיר בתחילת שנות ה – 20 לחייו טופל במרפאת עיניים במרכז רפואי העמק לאחר שנחבל ממוט ברזל שנפל על פניו ופגע בעינו הימנית בזמן שעבד בביתו. כתוצאה מהחבלה בעין נקרע עצב הראיה מאחורי גלגל העין, נגרם שבר בארובת העין, נחתכו העפעף התחתון ושני שרירים האחראים על תנועות העיניים למעלה ופנימה. עוצמת החבלה גרמה לאובדן ראיה ולהפרעה אסטטית קשה בשל פזילה, לדחיקה של העין כלפי חוץ ולחשיפה של פני השטח של העין. על מנת לשמר את העין הוא עבר סדרת ניתוחים מורכבים.
במיון עיניים הצעיר נבדק על ידי ד"ר דניאל בריסקו, מנהל מחלקת עיניים, שקבע שיש לנתח במיידי, לתקן קרע בעפעף ולבצע שחזור של שק דרכי הדמעות. לאחר שהחלים בהצלחה מהניתוח הוא הועבר להמשך טיפול אצל ד"ר אורלי הלחמי, רופאה בכירה במחלקת עיניים ומומחית בניתוחי פזילה.
"לאחר מספר בדיקות וצילום CT הבנתי שהמצב של המטופל מחייב לחלק את הטיפול לשני ניתוחים: הניתוח הראשון נועד לתיקון הפזילה ולתיקון השרירים החתוכים על ידי תפירתם. ניתוח זה נועד להצלת סיבי השריר שנקרעו מעוצמת החבלה. במהלך הניתוח בוצעה הפרדה איטית ועדינה של הרקמה התת עורית. הניתוח לא היה ניתוח פזילה רגיל והמתנו מספר חודשים עד שהעין תתייצב ונוכל להמשיך לשלב השני, המשך תיקון מנח העין ותיקון הפזילה. זה נדיר שמטופלים עוברים שני ניתוחי פזילה מתוכננים מראש ומורכבים כאלה. לשמחתנו שני הניתוחים עברו בהצלחה והפזילה תוקנה וכיום לא ניתן להבחין שהעין ספגה חבלה כה חמורה" מסבירה ד"ר הלחמי.
במרכז רפואי העמק פועלת מרפאת פזילה של ילדים ומבוגרים בניהולן של ד"ר אורלי הלחמי וד"ר מריאנה וייס. אל המרפאה מופנים ילדים עם חשד לעין עצלה על ידי רופאי ילדים ורופאי עיניים. עין עצלה עלולה להתפתח אצל ילדים שנולדו פגים, אצל ילדים שחל פיגור בהתפתחות שלהם, במשפחות שבהן יש עין עצלה, במצבים של קטרקט מולד, ובמקרים של צניחת עפעף או בעיית ראייה שיש צורך בתיקון אופטי במשקפיים.
אל מרפאת הפזילה במרכז רפואי העמק ניתן להגיע על ידי הפנייה מרופא העיניים המטפל.